Prijediplomski studij Dramaturgije u trajanju od tri godine jedini je studij dramskog i filmskog pisma, teorijske i praktične dramaturgije u Hrvatskoj, a njegova ga interdisciplinarnost, metodološla raznolikost, te raspon perspektiva koje otvara svojim studentime svrstavaju među vodeće studije Dramaturgije u međunarodnim okvirima.
Prilikom osmišljavanja i tijekom provedbe studijskog programa posebna se pozornost posvećuje korelaciji i ravnoteži umjetničko-praktičnog i teorijsko-znanstvenog pristupa, kao i revizijama programa u skladu s aktualnim pomacima u umjetničkoj produkciji i znanstvenom istraživanju. Pored nastave u sklopu glavnih umjetničkih predmeta (Dramsko pismo, Filmsko pismo, Pismo za izvedbu i Analitičko pismo), te glavnih teorijskih i glavnih predmeta struke (Dramatologija, Povijest kazališta i drame, Teorija filma, Povijest filma i Radiofonija), studenti mogu odabrati i niz izbornih kolegija različitih sadržaja i pristupa (teorijskih, praktičnih, znanstvenih, interdisciplinarnih) u izvedbi nastavnika s Odsjeka dramaturgije, te u ponudi drugih odsjeka Akademije dramske umjetnosti, Filozofskog fakulteta i drugih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Profesionalni dramaturški rad nužno je obilježen suradnjom s kolegama iz drugih umjetničkih područja. Pored poticanja individualnog rada i autorskog rukopisa, studenti su već od prve godine prijediplomskog studija usmjereni na praktičnu suradnju sa studentima kazališne i filmske režije, kao i na osmišljavanje vlastitih projekata koji se analiziraju tijekom nastave iz pojedinih kolegija te se mogu realizirati u sklopu nastavne produkcije Akademije dramske umjetnosti ili programa suradnje s kazalištima i kulturnim centrima u Zagrebu. Tijekom studija odsjek organizira niz radionica i predavanja prominentnih dramaturga, pisaca, teoretičara i znanstvenika iz inozemstva.
Studij Dramaturgije pokrenut je 1978. godine na poticaj Ranka Marinkovića i kazališnog redatelja i teoretičara dr. Vladana Švacova. Studij je već tada bio koncipiran kao program teorijsko-praktičnog proučavanja „dramskih fenomena“ u kazalištu i filmu, pisanja dramskih tekstova i scenarija, dakle kao svojevrsna poveznica kazališnih i filmskih studija. Tijekom svoje tridesetogodišnje povijesti studij Dramaturgije prošao je nekoliko reformi, a od kraja devedestih počeo je širiti raspon tema i područja istraživanja i educiranja na suvremeni ples, glazbeno kazalište, umjetnost performansa, hibridne postdramske forme, izvedbeni aktivizam, interdisciplinarne, kolaborativne i novomedijske prakse, studije izvedbe i kritiku izvedbenih umjetnosti. Prilikom provedbe tzv. bolonjske reforme Odsjek dramaturgije definirao je i inaugurirao jedinstveno područje umjetničkog i teorijskog istraživanja - dramaturgiju izvedbe.
Na Odsjeku dramaturgije djelovali su brojni eminentni znanstvenici i umjetnici poput: akademika Nikole Batušića, Vlatka Pavletića i Nedjeljka Fabrija, književnika Ivana Kušana i Ranka Marinkovića, filmskog redatelja i scenarista Zvonimira Berkovića, već spomenutog Vladana Švacova, književnice Martine Aničić, te profesora emeritusa Vjerana Zuppe.
Interdisciplinarnost studija ogleda se i u popisu nastavnika na Odsjeku dramaturgije, umjetnika i znanstvenika, koji relevantnost svojeg rada potvrđuju na pozornicama i konferencijama u Hrvatskoj i inozemstvu, u publikacijama na hrvatskom i stranim jezicima. Mnogi od njih voditelji su domaćih i međunarodnih istraživačkih i edukacijskih projekata i dobitnici niza nagrada i stipendija. Raspon i raznolikost kompetencija, iskustva i interesa nastavnika omogućuje studentima stjecanje znanja i vještina i usavršavanje u različitim aspektima dramaturškog poziva, od dramskog pisma do kazališne kritike, od teorijskog mišljenja do organizacije umjetničke zajednice, od adaptacije odnosno dramatizacije proznih tekstova do kreativne produkcije, od plesne dramaturgije do TV i filmske scenaristike.
Po završetku prijediplomskog studija Dramaturgije studenti stječu akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (bacccalaureus/baccalaurea) dramaturgije.