Prijediplomski sveučilišni studij Filmske i televizijske režije Akademije dramske umjetnosti objedinjuje izražajne forme proizvodnje televizijskog programa, igranog, dokumentarnog i hibridnog filma. Diplomski studij nudi dva usmjerenja: igranu i dokumentarnu režiju. Iako su postojale inicijative za pokretanje diplomskog studija televizijske režije to se do danas nije dogodilo.
Program prijediplomskog studija Filmske i TV režije temelji se na kontinuiranome praktičnom radu na filmskim režijskim vježbama koje su većinski cjelovita filmska ili televizijska djela.
Svake godine prijediplomski studij upisuje u prosjeku petero pristupnika, koji su zadovoljili propozicije prijamnoga ispita. Od pristupnika se, osim poznavanja preporučene filmološke literature za prijamni ispit te općeg interesa za film, traži i cjelovito filmsko djelo. Povjerenstvo jednakom pozornošću procjenjuje radove pristupnika nastalih u vlastitoj radinosti, kao i one nastale kroz neki oblik suradnje. Dobrodošli su filmski rodovi kako dokumentarnog tako i igranog filma nastali kroz školske programe ili obrazovne programe filmskih udruga.
Specifični elementi i tijek Prijamnog ispita za sveučilišni prijediplomski (BA) i diplomski (MA) studij objavljuju se na mrežnim stranicama Akademije.
Kolegiji na prijediplomskom studiju Filmske i TV režije dijele u tri velike skupine: praktični kolegiji iz filmske režije, praktični kolegiji iz televizijske režije, praktični kolegiji iz scenaristike, filmološki kolegiji iz filmske teorije i povijesti filma. Studenti će se kroz praktične kolegije iz filmske i televizijske režije unutar tri godine studija susresti s igranim filmom, dokumentarnim filmom, namjenskim filmom, te hibridnim formama. Kroz svaku godinu studija, uz polaganje teorijskih kolegija iz teorije filma, povijesti filma i estetike filma, napravit će minimalno jednu vježbu iz barem tri navedena filmska roda. Osim praktičnih filmskih kolegija dio nastavnoga program na svim trima godinama studija čine i scenaristički kolegiji. Kako je film kolaborativna umjetnost, studij nudi i kolegije koji omogućavaju suradnju s drugim filmskim umjetnicima, kao i kolegije iz svjetske književnosti. Uz obavezne kolegije studenti su slobodni, sukladno svojim interesima, odabrati i više izbornih kolegija.
Tijekom svojega školovanja studenti u svojim nastavnim produkcijama surađuju s ostala tri filmska autonomna odsjeka (Snimanje, Montaža, Produkcija). Ta je organska veza bliska, gotovo identična profesionalnom okruženju kojeg zatiču perioda nakon studija.
Studij svih filmskih sadržaja neraskidivo je i sustavno povezan i sa svim ostalim odsjecima na Akademiji dramske umjetnosti, primjerice s Odsjekom dramaturgije (pisanje i analiziranje scenarija), Odsjekom glume (glumačke vježbe), te ponekad, prilikom realizacije izravnoga prijenosa televizijskim kamerama kazališnih predstava naših studenata, i s Odsjekom kazališne i radijske režije.
Studentske vježbe koje nastaju u sklopu ispitnih produkcija ponekad postaju autorski filmovi koji se prikazuju na međunarodnim i regionalnim filmskim festivalima ili televiziji. Potrebno je napomenuti kako nagrade i festivali nisu cilj studija, nego mogućnost stjecanja novih iskustava i širenja znanja i kompetencija. Profesionalna oprema za izvođenje nastave sustavno je obnavljana i usklađivana s tehničkim, tehnološkim i inovacijskim globalnim standardima. Akademija dramske umjetnosti danas posjeduje zavidnu tehnološku bazu snimateljske, rasvjetne i montažerske opreme što omogućava rad na desetcima istovremenih studentskih vježbi. Sredstva za izvođenje nastavne produkcije osigurava uprava Akademije, a mentor ispitne produkcije procjenjuje opseg i opravdanost troškova svake pojedine vježbe. Studentima je prepušten samostalan izbor i oblikovanje suradničkih timova, odnosno filmskih ekipa.
Studij Filmske i TV režije proizašao je iz kolegija Filmske režije Ante Babaje i Zvonimira Berkovića uvedenog 1967. godine na Akademiji za kazališnu umjetnost. Reorganizacijom Akademije u akademskoj godini 1976/1977 studiji Filmske i TV režije, uz studij montaže i studij snimanja, postaju samostalni studiji. U tom trenutku Akademija postaje sastavnicom zagrebačkog Sveučilišta pa studij Filmske i TV režije postaje četverogodišnji sveučilišni studij. 2008. godine reformom visokog obrazovanja poznatom kao Bolonjski proces počinje reorganizacija dotadašnjega četverogodišnjeg studija.
Studij Filmske i TV režije dijeli se danas na prijediplomski i diplomski studijski program.
Utjecaj osnivača studija prisutan je i danas na Odsjeku Filmske i TV režije gdje predaju nastavnici različitih senzibiliteta, interesa i znanja što predstavlja dodatnu vrijednost studijskog programa. Sve nastavnici aktivno se bave raznim aspektima filmske i televizijske režije, sudjeluju u strukturama velikih filmskih festivala, strukovnih udruga, filmskih vijeća gradova i HAVC-a. Naši nastavnici i nastavnice režiraju televizijske, igrane i dokumentarne serije, televizijske emisije, kratke i duge autorske dokumentarne, igrane i hibridne filmove. Dobitnici su brojnih nagrada na mnogim regionalnim i međunarodnim festivalima, čiji ukupni broj nadmašuju samo naši studentice i studenti.
Obavezne i/ili preporučene izborne kolegije na BA studiju Filmske i TV režije predaju nastavnici: Igor Bezinović, Goran Dević, Tonći Gaćina, Zvonimir Jurić, Hana Jušić, Mario Kozina, Ivan Miladinov, Antonio Nuić, Zrinko Ogresta, Robert Orhel, Sonja Tarokić, Snježana Tribuson.
Po završetku prijediplomskog studija Filmske i TV režije studenti stječu naziv sveučilišni prvostupnik (bacccalaureus/baccalaurea) filmske i televizijske režije. U profesionalnom radu susreću se sa svim aspektima filmske i televizijske produkcije i spremni su raditi u profesionalnim uvjetima kao redatelji filmskog ili televizijskog sadržaja. Zahvaljujući mnogim suradnjama i znanjima stečenima tijekom studija, studenti po završetku studija mogu raditi i kao asistenti i pomoćnici režije te u sektorima produkcije. Alumni studija Filmske i TV režije trenutno režiraju preko šezdeset posto svih igranih i dokumentarnih projekata odobrenih na natječajima Hrvatskog audiovizualnog centra i imaju uspješne karijere kao redatelji namjenskih filmova. Mnogi od njih angažirani su na najgledanijim televizijskim projektima kao redatelji i kreativni producenti.