Sveučilišni prijediplomski studij Kazališna režija i radiofonija Akademije dramske umjetnosti temelji se na praktičnoj umjetničkoj i teorijskoj nastavi na kojima se svladavaju osnove kreativnih postupaka unutar kazališne i radiofonijske režije. studij upoznaje studenta s povijesnim i suvremenim tendencijama u kazališnoj i radiofonijskoj redateljskoj praksi i teoriji, a temelji se na postupnosti usvajanja znanja i na principu progresije od jednostavnijih zadataka prema onim složenijima. Na prvim semestrima studija naglasak je na povijesnom, teorijskom i terminološkom usvajanju kazališnih znanja iz područja kazališne režije, scenografije, kostimografije, oblikovanja svjetla i književnosti, da bi na višim semestrima ta znanja bila oprimjerivana u praktičnom radu na umjetničko-nastavnim produkcijama. Studenti kazališne režije u praktičnim radovima surađuju sa studentima gotovo svih ostalih studija Akademije, prvenstveno glume, dramaturgije i produkcije, a svaka umjetničko-nastavna produkcija ima nekoliko javnih izvedbi u kazališnim prostorima Akademije ili u profesionalnim kazalištima. Tijekom studija studenti imaju mogućnost asistiranja u profesionalnim kazalištima i sudjelovanja u stručnim praksama, od kojih se posebno ističe rad na velikom zajedničkom opernom projektu triju umjetničkih akademija.
Trogodišnji prijediplomski studij jedini je studij kazališne režije u Republici Hrvatskoj i osmišljen je kao pregled, upoznavanje s umjetničkim, profesionalnim i teorijskim aspektima kazališne režije, radiofonijske režije te kao pregled i stručno, teorijsko i umjetničko upoznavanje s kazalištem.
Studij je, zajedno sa studijem glume, osnovan 1950. godine, kada su dr. Branko Gavella, dr. Drago Ivanišević i Ranko Marinković potakli osnivanje Akademije za kazališnu umjetnost. Već su prve generacije diplomanata dominantno utjecale na razvoj hrvatskoga kazališta, uspostavljajući kazališnu režiju kao samostalnu i autentičnu kazališnu disciplinu te otkrivajući nove kazališne prostore i nove mogućnosti izvedbe. Mnogi od tih diplomanata i sami su postali nastavnici na studijima glume i kazališne režije, uključujući na taj način odrednice svojih autorskih poetika u nastavni proces, što je kontinuirano osuvremenjivalo i unaprjeđivalo studijski program. Razvojem tehnologije u studij je uključen a i radiofonijska odrednica, što je proširilo raspon vještina i znanja struke, a danas su u nastavu uključene i suvremene tehnološka dostignuća koja oblikuju vizualni identitet predstave. Sa provedenom bolonjskom reformom 2005. godine studij je podijeljen na prijediplomski i diplomski, i otada se nastavni programi kontinuirano prilagođavaju vremenu i potrebama novih generacija studenata.
Usmjerenost na teorijsku i umjetničku komponentu vidljiva je i u nastavničkom kadru. Sve zaposlene nastavnice i nastavnici umjetnici su koji aktivno sudjeluju u suvremenoj kazališnoj praksi te su dobitnici brojnih priznanja i nagrada. Riječ je o kazališnim redateljima, scenografima, kostimografima i radiofoničarima koji u svoj rad uključuju i teorijsko znanje o vlastitom stručnom aspektu te ga redovito nadopunjuju suvremenim teorijskim spoznajama.
Po završetku prijediplomskog studija prvostupnici su stekli osnovna teorijska i praktična znanja kojima se uključiti se u kazališni rad kao samostalni redatelji, asistenti režije, inspicijenti i kao redatelji različitih manifestacija, od koncerata do jednostavnijih evenata. Također su sposobni primjenjivati i nadopunjaviti stečena znanja u svom umjetničkom radu. Budući da se umjetničke osobnosti formiraju već tijekom studija, nerijetko prvostupnici osnivaju vlastite umjetničke organizacije i udruge ili se uključuju u rad postojećih